Určitě jste již slyšeli o různých dietách a určitě jste hodně z nich už i zkusili. Existují takové, které jsou na první pohled šílené. Ale existují i takové, které na první pohled vypadají docela rozumně. Při bližším pohledu však sami zjistíte, že dodržování těchto diet může vést ke zdravotním problémům.
1) Dieta ovocnými a zeleninovými šťávami
Jde o extrémní dietu, při které nesmíte konzumovat nic pevné, dovolena je jen voda a zeleninové a ovocné šťávy. Tato dieta je nesmyslná hned ze dvou důvodů:
- a) Pitím šťáv se ochuzujete o dvě hlavní složky stravy a to o bílkoviny a tuky.
- b) Máte extrémní nadbytek sacharidů. Jak jsem již psala v předchozích článcích, sacharidy mohou za přibírání.
Pokud byste zkombinovali tuto dietu s pevnou stravou, i tak nedoporučuji. V procesu odšťavňování je totiž z ovoce a zeleniny odstraněna vláknina. Výsledkem je sladká voda s malým množstvím vitamínů a minerálů.
Přítomnost vlákniny je velmi důležitá, protože cukr, který vstupuje do organismu bez vlákniny, vede k rychlému nárůstu inzulínu v krvi. Výsledkem jsou kila navíc.
Ne, smoothie také není vhodné. Vláknina se skládá ze dvou částí a to z rozpustné a nerozpustné vlákniny. V mixéru se pomixuje i nerozpustná část vlákniny. A rozpustná část vlákniny bez nerozpustné nedokáže plnit svou funkci tzv. „Zpomalovače vstřebávání cukru“.
2) Frutariánství
Způsob stravování, který povoluje jíst pouze čerstvé ovoce, nic víc. Frutariáni se často odvolávají k tomu, že naši předkové byli plodožravci, jedli tedy pouze plody ovoce. Při této teorii však jedna věc nesedí. V jakém podnebí zmiňovaní předkové žili? Protože naše teplé podnebí, které se zásadně liší od toho studeného, ve kterém naši předkové žili, umožňuje ovoci růst jen pár měsíců ročně.
Kromě toho, tato strava může způsobit nedostatek vápníku, bílkovin, železa, zinku, vitaminu D, většinu vitamínů skupiny B (hlavně B-12) a esenciálních mastných kyselin. Prostě jen další úlet.
3) RAW strava
RAW strava je výlučně jen rostlinná syrová. Nic nemůže být tepelně upravené. U nás je zažitější název Vitariánství. Vitariáni tento způsob stravování argumentují tím, že se tak stravovali naši předkové (což není možné kvůli klimatickým podmínkám).
Dalším argumentem je, že tepelné zpracování ničí vitamíny, což také není pravda. Tepelným zpracováním se z rostlinných buněk uvolní mnohem větší množství vitaminů než kdybyste ji jedli syrovou.
Vitariáni dále tvrdí, že syrovou stravou přijímáte „živou stravu“, což je také nesmysl, protože v našem žaludku, který obsahuje kyselinu chlorovodíkovou přežije máloco.
Předpokládám, že takovou stravou zhubnete, ale nedoporučuji vám ji. Ochudíte se o množství fytochemických látek, které byste získali vařením zeleniny. Kromě toho deficit vitamínů, minerálů, vápníku, železa, vitamínu D a esenciálních mastných kyselin a aminokyselin je srovnatelný jako v případě frutariánů.
4) Nízkotučná dieta
Na první pohled by se mohlo zdát, že čím méně tuku zkonzumujete, tím méně přiberete. Vždyť je to právě tuk v pase, který vás trápí. Nenechte se však touto na první pohled jednoduchou logikou oklamat. Vůbec to tak nefunguje.
Ukládání tukových zásob je řízeno vašimi hormony. Nejmocnějším hormonem pro ukládání tuku je inzulín. A ten se uvolňuje tehdy, když konzumujete sacharidy. Tuky tedy nejsou odpovědné za přibírání, ale cukry (zejména ty v průmyslově zpracovaných potravinách). Konzumace nízkotučných výrobků z hlediska hubnutí nemá smysl.
5) Nízkosacharidová dieta
Na první pohled se může zdát, že když jsou za přibírání odpovědné sacharidy, tak si ukrojíme ze sacharidů. Stejně uvažoval i Atkins. Jeho dieta skutečně funguje. Ale i v ní se najdou vážné důvody, proč tuto dietu nezkoušet:
- Není tuk jako tuk. Tuky můžeme rozdělit na dobré a špatné. Mezi dobré tuky patří například rostlinné oleje a mezi špatné například živočišné tuky. Konzumace špatných tuků může vést ke zdravotním problémům.
- Vyšší obsah bílkovin vede k vyplavování vápníku z kostí, což neprospívá vašim kostem. Existují dokonce některé studie, které dokazují, že dodržování této diety je rizikové pro vznik aterosklerózy (1).
- Při dodržování této diety je nezbytná konzumace velkého množství zelené zeleniny, což však málokdo dodržuje. Tím se dieta stává chudá na vitaminy, minerály, fytochemické látky a vlákninu (2).
Jak vidíte, některé diety vypadají na první pohled normální. Při bližším pohledu však zjistíte, že ideální rozhodně nejsou. Pokud chcete zhubnout, berte to jako celkovou změnu vašeho životního stylu. Uvidíte, že nejen zhubnete, budete se cítit mnohem lépe. Těšíme se na vaše úspěchy, nezapomeňte nám o nich napsat