Když někde uslyšíme slova jako poruchy příjmu potravy, hned si představíme bulimii či anorexii. Málokdo si uvědomuje, že stejně nebezpečným je i opačný problém, a to přejídání se. Příčiny obou extrémů mohou být přitom velmi podobné – stres, deprese, nuda či jiné psychické problémy. Přejídání se je velkým problémem a neměli byste ho brát na lehkou váhu, protože riskujete své zdraví.
První otázkou, která se nám s přejídáním spojuje, je jeho důvod. Může jich být hned několik. Nejčastějším je dlouhodobá deprese, ale i nuda či neschopnost správně využít volný čas. Důležité je uvědomit si, že přejídání se není o hladu, ale o psychice. Rozdíl mezi emocionálním a fyziologickým hladem je vcelku rychle patrný. Emocionální hlad přichází velmi rychle a chceme při něm něco konkrétního. Například dostanete velkou chuť na čokoládu a neumíte na ni přestat myslet. Emocionální hlad narůstá s nepříjemným pocitem jako stres či hněv a je velmi obtížné jej odůvodnit. A co je nejdůležitější – po jídle vás přemůže pocit viny. Pokud ho nezastavíte včas, mohou nepříjemně překvapit různé zdravotní problémy.
Zdravotní problémy při přejídání na sebe nenechají dlouho čekat
Člověk se nejčastěji přejídá nezdravými, mastnými jídly nebo jídly s vysokým obsahem cukrů – nejčastěji jde o fast food. V našem předchozím článku Jídelníček: Chcete zhubnout? Na fast food zapomeňte! jsme se věnovali nezdravému rychlému jídlu podrobněji. Proč si na přejídání vybíráme nejčastěji fast food? Odpověď je jednoduchá – protože je chutný a jeho příprava je rychlá. Tam ale výhody rychlého občerstvení končí a s přejídáním se na vás číhá velké množství zdravotních komplikací, a to:
- chronická zácpa, nadýmání či průjem,
- nadváha a později obezita,
- zvyšování cholesterolu a krevního tlaku,
- náběh na cukrovku či srdečně-cévní onemocnění,
- zhoršení pleti, vlasů nebo nehtů.
S obezitou či nadváhou se tedy spojuje množství zdravotních problémů, jako například problémy s dýcháním, bolesti kloubů, později operace zatěžovaných kolen, nemluvě o zvýšeném riziku infarktu. Chcete-li svůj život opravdu žít a nejen prožívat, je důležité udržovat si ideální váhu a zdravý životní styl. S kaloriemi totiž ruku v ruce jdou i zdravotní problémy.
Zbavte se přejídání!
Jídlo můžeme v tomto případě přirovnat k droze a přejídání se k závislosti. Začít s tím je snadné, ale přestat mnohem těžší. Nicméně, s pevnou vůlí a naší pomocí je to možné. Jak?
Najděte si své koníčky
Zapomeňte na víkendové nicnedělání. Naučte se svůj volný čas využívat tak, abyste nemysleli na jídlo. Pořiďte si permanentku na jumping, jděte na procházku nebo začněte kreslit, tančit či uklízet. Cokoliv. Jde nám o to, abyste svou mysl zabavili natolik, že nebude myslet na jídlo.
Zaveďte si jídelníček
Pokud uvidíte černé na bílém, co všechno jste snědli, možná se vám konečně podaří uvědomit si svůj problém. Každý den si proto pište to, co jste snědli, kdy a kolik jste toho snědli. Budete mít tak lepší přehled o svém stravování.
Nezbytné změny
Nejdůležitější částí vaší „odvykací kúry“ je změna dosavadního stravování. Pokud si nevíte s jídelníčkem rady sami, nechte si pomoci odborníkem. Začněte jíst pravidelně, přidejte do své stravy čerstvé ovoce, velké množství zeleniny či nepražených a nesolených ořechů. Nejde o to, abyste měsíc či dva drželi nějakou nesmyslnou dietu. Jde o to, abyste změnili svůj jídelníček jednou provždy a měli z něj radost.